ertelmezo

         

Szellemi Alkotás (SZA)

Azok az alkotások, amelyek kreatív alkotó folyamat eredményeként jönnek létre, Szellemi Alkotások. Ide soroljuk a találmányok valamennyi megvalósulási formáját, a használati mintát, a know-how-t, az újításokat, a védjegyet, formatervezési mintát, és a szerzői művek körét.

A Szellemi Alkotások ha megfelelnek bizonyos törvényi előírásoknak, így pl. az iparjogvédelem, szerzői jog, polgári jog területén, akkor meghatározott jogi védelemben részesülhetnek, vagy részesülnek.

Vissza

Találmány

A találmány olyan műszaki Szellemi Alkotás, amely a szakemberek részére nem-nyilvánvaló - feltalálói lépés eredménye, világviszonylatban új és iparilag alkalmazható hasznos megoldás.

A találmány a technika bármely területéhez tartozhat, egyes országokban a műszaki jelleg tágabban értelmezett kategória. Tárgya általában új gép, berendezés, termék, eljárás, módszer, anyagösszetétel, számítógépes szoftver, biológiai anyag, növény, félvezető topográfiája, vagy ezek továbbfejlesztései.

Vissza

A találmány jogi védelme

Szabadalom 20 évre az adott ország, vagy régió szabadalmi hatóságai által engedélyezett monopólium. Feltétel a hatályos szabadalmi törvénynek való megfelelés. Megszerzése szabadalmazási eljárás keretében történik. Elérhető szinte minden országban, az eljárásokat nemzetközi megállapodások könnyítik meg.

Használati Minta az újdonság követelményének megfelelő, de kisebb feltalálói szintet elérő találmányok védelmére szolgáló jogi forma. Tárgya általában mechanikai jellegű, egy valamely tárgy kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás. Általában 7-10 évre biztosít oltalmat - amelyet a szabadalmi hatóságok engedélyeznek. Olcsóbb, jellemzően érdemi vizsgálat nélkül engedélyezett monopólium, amely kb. 60 országban elérhető: Magyarországon kívül például Németországban, Ausztráliában, Japánban, Kínában.

Titokban tartás a találmány védelmére egy alternatív megoldás. Előnyökkel és hátrányokkal jár, amelyeket ajánlott alaposan elemezni a döntéshozatal előtt.

A RS Rendszerben a Találmány csoportba kell azonosítani minden találmányt - annak feltalálói szintjétől függetlenül.

Vissza

Szabadalom  a találmányokra megszerezhető, 20 évre az adott ország vagy régió szabadalmi hatóságai által engedélyezett monopólium. Feltétel a hatályos szabadalmi törvénynek való megfelelés: feltalálói lépés (nem nyilvánvalóság), újdonság és ipari alkalmazhatóság (használhatóság).

Általában nem szabadalmazhatóak a felfedezés, a tudományos elmélet, a matematikai módszer, az esztétikai alkotás, a játékelmélet, üzleti terv, szabály, a szoftver (USA kivétel) stb. amennyiben a szabadalom kizárólag ebben a minőségben igényelt. Fontos ezért a prezentáció, továbbá az adott ország szabadalmi jogszabály ismerete.

Vannak a szabadalmazásból kizárt találmányok, ilyenek az erkölcsbe ütköző megoldások, egyes országokban az élelmiszerek stb. - e tekintetben is az adott ország szabályozása az irányadó.

Megszerzése szabadalmazási eljárás keretében történik. Elérhető szinte minden országban, az eljárásokat nemzetközi megállapodások könnyítik meg.

Vissza

Feltalálói lépés egy olyan, szakembertől nem elvárható intézkedés, amely az adott szakterületen kreatívan, alkotó módon, meglepően jelenti egy probléma megoldását. Nem-nyilvánvaló a szakemberek számára.

Itt szakembernek tekintjük azt a képzeletbeli személyt aki a kapcsolódó ismeretek birtokában van, azonban azokat ilyen alkotó, feltalálói módon nem tudja hasznosítani.

Vissza

Újdonság - egy találmány új, ha nem tartozik a technika állásához. Technika állásához tartozik a találmány, ha annak megfelelő megoldás a bejelentés előtt nyilvánosságra jutott és az hozzáférhetővé vált.

A nyilvánosságra jutás lehet publikáció, nyilvános előadás, kiállítás, kereskedelmi forgalomba hozatal, web oldalon történő bemutatás, könyvtárba való elhelyezés, vagy bármilyen egyéb mód - a lényeg az, hogy a hozzáférés és a megismerés lehetősége fennálljon. Annak, hogy bárki ténylegesen hozzáfért-e, vagy sem, nincs jelentősége.

Saját publikáció, előadás stb. a találmányra újdonságrontó, így azt követően az országok többségében a szabadalmazásból kizáró tényező.

Vissza

Újdonságkutatás  a technika állásának feltárására irányuló tevékenység. Célja azoknak a dokumentumoknak a feltárása és elemzése, amelyek a találmányra nézve újdonságrontóak lehetnek (Prior Art).

Kiterjed a szabadalmi adatbázisokban, publikációkban, internetes adatok közötti kutatásokra. Lehet egyszerűbb és bővített - mélyebb kutatás.

Vissza

Ipari alkalmazhatóság jellemzi a találmányt, ha az valamely gazdasági ágazatban előállítható és hasznosítható. Annak vizsgálata során lényegében a találmány megvalósíthatóságát és reprodukálhatóságát kell bizonyítani. (Ha pl. egy bemutatott eljárás nem ismételhető meg ugyanazon eredménnyel, akkor nem alkalmazható a találmány iparilag - így nem szabadalmazható.)

Vissza

Szabadalmi bejelentés
A szabadalmazási eljárás egy szabadalmi bejelentéssel indul, amelyet kiválasztott Szabadalmi Hivatalnál kell megtenni. Az előírt alaki követelményeket az adott ország jogszabályai határozzák meg.

Az eljárás indulhat nemzeti, nemzetközi, regionális úton. Az USA ideiglenes szabadalmi bejelentés egy kedvelt és gazdaságos bejelentési forma.

Minimális követelmény a bejelentő adatai, a leírás és a benne hivatkozott rajzok, valamint utalás a szabadalmi igényre. Javasolt minden esetben Szabadalmi Ügyvivővel konzultálni a helyes stratégia kialakítása érdekében, amely a költséghatékonyság miatt is fontos.

Vissza

Szabadalmi Ügyvivő
A szabadalmi ügyvivő feladata, hogy ügyfelét iparjogvédelmi ügyben jogai érvényesítéséhez és kötelezettségei teljesítéséhez hozzásegítse; ennek során iparjogvédelmi ügyekben képviseletet lát el a Szabadalmi Hatóságok előtt.

Beadványokat, szerződéseket és egyéb okiratokat szerkeszt, valamint iparjogvédelmi ügyekben kutatásokat végez, szakvéleményt, tanácsot és tájékoztatást ad.

Működését jogszabályok, szakmai, és kamarai szabályok alapján végzi, a szakmához tartozó szigorú etikai normák figyelembevételével. Az érvényes működési engedéllyel rendelkező egyéni ügyvivők, vagy irodák az erre szolgáló hatósági nyilvántartásban szerepelnek. A lista általában a Hivatalok web oldaláról elérhető.

Műszaki és/vagy jogi felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. A tevékenységhez és a megfelelő Hivatal előtti képviselethez külön Szabadalmi Ügyvivői engedélyt kell szerezniük.

Vissza

Használati Minta az újdonság követelményének megfelelő, de kisebb feltalálói szintet elérő találmányok védelmére szolgáló jogi forma. Tárgya általában mechanikai jellegű, egy valamely tárgy kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás. Általában 7-10 évre biztosít oltalmat - amelyet a szabadalmi hatóságok engedélyeznek. Olcsóbb, jellemzően érdemi vizsgálat nélkül engedélyezett monopólium, amely kb. 60 országban elérhető: Magyarországon kívül például Németországban, Ausztráliában, Japánban, Kínában.

Vissza

Titokban tartás a találmány védelmére egy alternatív megoldás. Előnyökkel és hátrányokkal jár, amelyeket ajánlott alaposan elemezni a döntéshozatal előtt.

A RS Rendszerben a Találmány csoportba kell azonosítani minden találmányt - annak feltalálói szintjétől függetlenül.

Vissza

Biotechnológiai találmány

Biológiai anyagból álló, vagy azt tartalmazó termékre, vagy eljárásra vonatkozó találmány, amelynek révén biológiai anyagot állítanak elő, vagy dolgoznak fel vagy alkalmaznak.
Minden olyan anyag, amely képes szaporodásra vagy szaporítható és genetikai információt tartalmaz biológiai anyagnak minősül.

Vissza

Növényfajta védelme

Növényfajta-oltalomban részesíthető az a növényfajta, amely más növényfajtától megkülönböztethető, egynemű, állandó és új, valamint megfelelő fajtanévvel látták el.

Vissza

Topográfia védelme

Mikroelektronikai félvezetők topográfiája. Egy mikroelektronikai félvezető termék elemeinek, amelyek közül legalább egy aktív elem, és összekötéseinek, vagy azok egy részének bármely formában kifejezett, térbeli elrendezése, vagy egy gyártásra szánt félvezető termékhez készített ilyen térbeli elrendezés.

A topográfia oltalmazhatóságának feltétele az eredetiség. A topográfia eredeti, ha az saját szellemi alkotómunka eredménye és megalkotása idején nem szokásos az iparban.

Vissza

Know How

A Know How olyan Szellemi Alkotás, amely vagyoni értékű gazdasági, műszaki és szervezési ismeretekből és tapasztalatokból áll és nem tekinthető közkincsnek.

A Know How tárgya lehet például: műszaki adatok, információk, specifikációk, alapanyagok, kereskedelmi kapcsolatok, termelési eljárások, gyártási módszerek, trükkök és fogások, formulák, műhelyrajzok és mindezeken való továbbfejlesztések. Kapcsolódik jellemzően a szakemberek le nem írt tudása.

A titokban tartott találmány is Know How -nak tekinthető.

Vissza

A Know How jogi védelme

Titokban tartás a védelem formája, amelyre irányuló lépések a fizikai védelem, titoktartási nyilatkozatok és szerződések aláírása és más intézkedések. A titoksértés miatt indított peres eljárásokban a titok megvédésére irányuló megfelelő gondosságot bizonyítani kell.

Jogi háttér az üzleti titok védelmére irányuló jogszabályok köre, a “trade secret law”, amely országonként változó. Magyarországon a Know How védelmét a Polgári Törvénykönyv 86. paragrafusa biztosítja.

Vissza

Újítás

Újítások azok a Szellemi Alkotások, amelyek jellemzően a vállalkozáson belül egy-egy meghatározott műszaki - szervezési probléma megoldására irányulnak és csak relatív újdonsággal bírnak.

Ilyenek például a dolgozói javaslatok a gyártási és értékesítési eljárások egyes folyamatainak a javítására, a műszakilag jobb megoldások bevezetésére, anyagtakarékossági intézkedésekre, a környezetvédelmi megoldásokra, a minőség javítására és így tovább.

Az újításokra vonatkozó belső szabályozás a vezetés hatáskörébe tartozik, beleértve annak kezelését és motiválását (jutalom, bónuszok) is.

Vissza

Az Újítás jogi védelme
A vállalkozás erre irányuló belső szabályozása és az újítókkal kötött munkaszerződés vagy egyéb megállapodás az irányadó.

Vissza

Védjegy

A védjegy, mint árujelző, áruk és szolgáltatások azonosítására, illetve egymástól való megkülönböztetésére szolgál.

Védjegy lehet szó, szóösszetétel, beleértve a személyneveket és a jelmondatokat, betű, szám ábra, kép, szín, színösszetétel, hang- vagy fényjel, hologram, sík vagy térbeli alakzat, beleértve az áru vagy a csomagolás formáját, színét és ezek kombinációit, ha az megkülönböztetésre alkalmas.

A megkülönböztető jellemző betartása a hasonlóság vizsgálatát is igényli.

Egy védjegyhez pontosan meg kell határozni azokat az árú és szolgáltatás – csoportokat, amelyekhez kapcsolódnak.

A védjegyekhez soroljuk a földrajzi árujelzőket is, amely valamely táj, helység, kivételes esetben ország neve, amelyet az e helyről származó - a meghatározott földrajzi területen termelt, feldolgozott, vagy előállított termék megjelölésére használnak.

A RS Rendszerben a brand-neveket, a vállalkozás regisztrált nevét, az internetes domain neveket is a védjegy csoport alatt azonosítjuk.

Tanúsító védjegy: árukat és szolgáltatásokat azzal különböztet meg egymástól, hogy azok minőségét, vagy jellemzőit tanúsítja. A védjegy tulajdonosa szabályzatban rögzíti annak használatát és az abban foglaltak szerint engedélyezi mások számára a védjegy használatát.

Együttes védjegy: valamely közösség a tagjai számára, az áruik vagy szolgáltatásaik megkülönböztetésére bevezetett megjelölése.

Közösségi védjegy: az Európai Unió területén egy bejelentéssel megszerzett oltalom, amely valamennyi tagállam területére kiterjed.

Vissza

A Védjegy jogi védelme

A védjegyekre a védjegy-törvények biztosítanak védjegyoltalmat. Az egyes országok, vagy régiók illetékes hivatalainál a védjegy regisztrálható egy eljárás keretében, ha az a törvényi feltételeknek megfelel. A regisztrált védjegy jogosultja 10 évre szóló monopóliumot élvez, amely tetszőlegesen megújítható.

A nem-regisztrált védjegyek automatikus, de nehezebben érvényesíthető védelme a tisztességes gazdasági verseny jogszabályai által biztosítottak. (“Common Law - Passing off”) Szűkebb és csak adott területen jelent védelmet.

Vissza

Formatervezési Minta

A Formatervezési Minta olyan Szellemi Alkotás, amely valamely termék egészének vagy részének megjelenése, amelyet magának a terméknek, illetve a díszítésének a külső jellegzetességei - különösen a rajzolat, a körvonalak, a színek, az alak, a felület, illetve a felhasznált anyagok jellegzetességei - eredményeznek.

Vissza

A Formatervezési Minta jogi védelme

Formatervezési mintaoltalomban részesülhet minden új és egyéni jellegű formatervezési minta. A védelmet a nevesített jogszabályok alapján az illetékes szabadalmi hatóságoknál lehet bejelentés során megszerezni.

Az Europai Unióban lehet ún. Közösségi formatervezésiminta-oltalmat szerezni egyetlen bejelentéssel, amely védelmet ad az unió valamennyi tagállamának a területére. A lajstromozott minta a bejelentés napjától számított 5 évre ad védelmet, amely 5 évente meghosszabbítható, de maximum 25 évig.

A nem lajstromozott minta az Unió területén való első nyilvánosságra jutás napjától 3 évig élvez védelmet valamennyi tagállamban.

Megjegyezzük, hogy az USA rendszer “design patent” -ként kezeli, amely nem tévesztendő össze a találmányokra adott “utility patent” - szabadalom fogalmával. 14 évre ad védelmet.

Vissza

Szerzői mű

A Szerzői mű olyan Szellemi Alkotás, amely egyéni-eredeti jelleget visel, alkotó szellemi tevékenység eredménye és rendszerint valamilyen módon rögzített formában van.

Tárgya az irodalom, a művészet és a tudomány területén létrehozott művek köre.

Így különösen
a) az irodalmi (pl. szépirodalmi, szakirodalmi, tudományos, publicisztikai) mű,
b) a nyilvánosan tartott beszéd,
c) a számítógépi programalkotás és a hozzá tartozó dokumentáció (a továbbiakban: szoftver) akár forráskódban, akár tárgykódban vagy bármilyen más formában rögzített minden fajtája, ideértve a felhasználói programot és az operációs rendszert is,
d) a színmű, a zenés színmű, a táncjáték és a némajáték,
e) a zenemű, szöveggel vagy anélkül,
f) a rádió - és a televíziójáték,
g) a filmalkotás és más audiovizuális mű (a továbbiakban együtt: filmalkotás),
h) a rajzolás, festés, szobrászat, metszés, kőnyomás útján vagy más hasonló módon létrehozott alkotás és annak terve,
i) a fotóművészeti alkotás,
j) a térképmű és más térképészeti alkotás,
k) az építészeti alkotás és annak terve, valamint az épületegyüttes, illetve a városépítészeti együttes terve,
l) a műszaki létesítmény terve,
m) az iparművészeti alkotás és annak terve,
n) a jelmez - és díszletterv,
o) az ipari tervezőművészeti alkotás,
p) a gyűjteményes műnek minősülő adatbázis.

Vissza

A Szerzői mű jogi védelme

A szerzői művek jogi védelme automatikusan életbe lép a mű létrejöttének a pillanatától és érvényben marad a szerző halálától számított 50 - 70 évig. A védelem ténye független az alkotás színvonalától, minőségi, mennyiségi jellemzőitől.

A részletes feltételeket a Szerzői jogi törvények tartalmazzák. A nemzetközi egyezmények értelmében egy adott országban létrejött mű automatikusan védelmet élvez az egyezményt aláíró valamennyi többi országban is.

Egyes országok szabadalmi hivatalainál lehetőség van a mű letétbe helyezésére elismervény ellenében. Előnye az, hogy szerzőségi vita esetén a letét bizonyító erejű dokumentum.

Vissza

Alkotó, Szerző, Feltaláló

Alkotó az, aki a Szellemi Alkotást megalkotta. Abban az esetben, ha azt többen alkották meg akkor meg kell határozni az alkotók szerzőségi arányát és azt jogi nyilatkozatban - lehetőleg közjegyző, vagy 2 tanú előtt írásban rögzíteni kell - anyagi és büntetőjogi következmények ismerete mellett.

Feltalálónak kell tekinteni azt a személyt, akit a szabadalmi bejelentésben megjelöltek – ellenkező bírósági döntésig.

Az alkotás létrehozásában bármilyen tevékenységgel hozzájáruló személyek szerepét mindig tisztázni kell, így különösen az abban közreműködőkét (pl. Phd hallgatók, szakemberek, konzultánsok) a későbbi jogviták elkerülése miatt. A rendezésre írásbeli nyilatkozatot kell készíteni.

Vissza

Alkalmazotti Szellemi Alkotás

Annak az alkotónak a találmánya, aki anélkül, hogy ez munkaviszonyból, közalkalmazotti jogviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból eredő kötelessége lenne, olyan találmányt dolgoz ki, amelynek hasznosítása munkáltatója tevékenységi körébe tartozik.

Az alkalmazotti találmányra a szabadalom a feltalálót illeti meg, a munkáltatót azonban megilleti a találmány nem kizárólagos, át nem ruházható hasznosítási joga.

Vissza

Szolgálati Szellemi Alkotás

Annak az alkotónak a találmánya, akinek munkaviszonyból, közalkalmazotti jogviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból folyó kötelessége, hogy a találmány tárgykörébe eső megoldásokat dolgozzon ki.
A munkaköri leírásban foglaltakon kívül mindaz, amit a munkavállaló felettesének írásbeli, szóbeli vagy ráutaló magatartással tudomására hozott utasítása alapján végez, munkaviszonyból folyó munkaköri kötelességnek minősül. Szolgálati találmánynak minősülhet a szellemi alkotás akkor is, ha az alkotó tevékenység nem a munkahelyen és nem munkaidőben került kifejtésre.

Háttere az, hogy az Alkotó a munkáltató erőforrásait használja fel: infrastruktúrát, tudásbázist stb.

A szolgálati találmányra a szabadalom a feltaláló jogutódjaként a munkáltatót illeti meg.

Vissza

Jogi védelem céljai

A Szellemi Alkotások vagy Szellemi Eszközök NEM-fizikai jellegük és természetük miatt könnyen másolhatóak és használhatóak fel bárhol a világon. Ugyanakkor az tény, hogy megszerzésük jelentős befektetésekkel, kutatás-fejlesztéssel jár együtt, amely másoknál nem merült fel.

A jogi védelem biztosítja azt, hogy annak fennállása alatt a létrehozó rendelkezzen alkotása, eszköze felett és az általa elérhető előnyök kiaknázásával rendelkezzen. Ellenőrzést gyakoroljon felette és eltiltsa, vagy engedélyezze annak használatát mások számára.

A fő cél, hogy megvédje érdekeit jog eszközeivel. 

Vissza

Ideiglenes jogi védelem a szabadalmi bejelentés közzétételével keletkező, az elismert bejelentési napra visszamenőleges hatályú oltalom, amely alapján a bejelentő felléphet a találmány jogosulatlan felhasználójával szemben. Bírósági eljárás azonban a szabadalom végleges engedélyezéséig felfüggesztésre kerül.

A terméken, vagy eljárás dokumentációin javasolt feltüntetni azt, hogy “Szabadalmazás alatt“ illetve angolul “Patent Pending“ és azt ilyen módon is kihirdetni. Ezzel a versenytársak tájékoztatása megtörténik és egy bitorlás esetén a rosszhiszeműségük nem kétséges.

A RS rendszerben a védelem céljából történő bejelentést és az azt követő eljárási időszakot is ideiglenes védelem fennállásának tekintjük - mindig az adott ügyhöz való menedzselés állapota a mérvadó. A továbbiakban a projekt lehetőségeire figyelemmel a megalapozó jogi védelem kiterjesztése következik azokra a célpiacokra ahová a hasznosítási stratégia irányul.

Vissza

Végleges oltalom  alatt értjük azt, amikor az oltalom megszerzésének eljárása befejeződött és a Hivatal a kért oltalmat engedélyezte (pl. Szabadalom), vagy a regisztrációt elvégezte (pl. védjegy).

Vissza

Bitorlás  egy jogi védelemmel rendelkező Szellemi Alkotásnak a jogtulajdonos engedélye nélküli használata - egyes kivételektől eltekintve - bitorlásnak minősül.

Nem bitorlás az egyes nevesített célokra, pl. oktatási célra való felhasználás, vagy a kisebb mértékű idézet egy műből a szerző nevének feltüntetése mellett stb. Javasolt az adott területen érvényes vonatkozó jogszabályok tanulmányozása.

Bitorlás elkövetése súlyos következményekkel jár: a tevékenységtől való eltiltás mellett az okozott kár megtérítése, az eszközök megsemmisítése és az elkövetők büntetőjogi felelősségre vonása.

Vissza

Freedom to Operate - jogtisztaság azt jelenti, hogy az adott piacon senkinek semmiféle jogát nem sértjük a tevékenységünkkel. Ennek megállapításához elengedhetetlen a piacralépés előtt egy alapos kutatás során a fennálló jogok felkutatása és elemzése.

Nem történik jogsértés akkor, ha a Szellemi Alkotásunk közkincsnek minősül, vagy mi rendelkezünk jogokkal, esetleg megállapodást kötünk a jogtulajdonossal az adott piacon.

Egyértelmű biztonságot jelent például az adott piacon lejárt szabadalom szerinti megoldás szolgai megvalósítása, mivel az akkor már közkincsnek tekintett és bárki hasznosíthatja. (Szükség van természetesen az egyéb jogok, brand nevek stb. tisztázására is.) 

Vissza

Publikáció minden olyan közzététel, amelynek eredményeként a Szellemi Eszközt bárki megismerheti. A publikálás szabályait a gazdasági egység erre irányuló Szabályzata rögzíti.

Vissza

Publikáció jogi védelem nélkül egy technológiának - Szellemi Alkotásnak - azt eredményezi, hogy azt vagy egyáltalán nem lehet Szellemi Eszközzé konvertálni, vagy ha igen akkor annak ellenőrzése korlátozottá válik.

A következmény az, hogy a benne rejlő Értékpotenciál vagy teljesen kihasználatlan marad, vagy csak minimális mértékben hasznosul. A “termelő eszköz” funkció kerül veszélybe vagy veszik el.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például egy több éves kuatatás-fejlesztés eredményeit bárki felhasználhatja korlátozás nélkül, és nem lehet az invesztícióra megtérülést elérni. Sőt amennyiben további finanszírozás van szükség, úgy annak megszerzési lehetősége is veszélybe kerül.

A publikálás találmányok esetében újdonságrontó és emiatt a legtöbb országban az már nem szabadalmazható.

Vissza

Hasznosítás - Hasznosított Szellemi Alkotás

Magyar jogi környezetben:

A találmányok szabadalmi oltalmáról szóló törvény (továbbiakban: az Szt.) – a használati minták és topográfiák tekintetében is megfelelően alkalmazandó – rendelkezései alapján hasznosításnak minősül a találmány tárgyát képező termék előállítása, használata, forgalomba hozatala, forgalomba hozatalra ajánlása, e termék ilyen célból történő raktáron tartása, vagy az országba történő behozatala; a találmány tárgyát képező eljárás használata és használatra ajánlása, az ilyen eljárással közvetlenül előállított termék használata, forgalombahozatala, forgalomba hozatalra ajánlása, vagy ilyen célból raktáron tartása, illetve az országba történő behozatala (az Szt. 19. §-ának (2) bekezdése).

A formatervezési minták oltalmáról szóló törvény (továbbiakban: Fmtv.) rendelkezései alapján hasznosításnak minősül különösen a minta szerinti termék előállítása, használata, forgalomba hozatala, forgalomba hozatalra való felkínálása, behozatala, kivitele és e célokból való raktáron tartása {az Fmtv. 16. §-ának (3) bekezdése}.

A fentieken túlmenően hasznosításon értendő a hasznosításnak előnyös piaci helyzet teremtése, vagy fenntartása érdekében történő mellőzése, a hasznosítás más részére történő engedélyezése, továbbá a szellemi alkotáson fennálló jogok teljes, vagy részleges átruházása is, valamint a találmány tárgyát képező termék más – alvállalkozó segítségével, bérmunka keretében – általi előállítása [sub-contracting].

Szerzői művek esetében hasznosításon a mű engedély alapján történő felhasználását (többszörözés, terjesztés, nyilvános előadás, nyilvánossághoz közvetítés sugárzással, vagy másként sugárzott művek az eredetihez képest más szervezet közbeiktatásával a nyilvánossághoz történő továbbközvetítése, átdolgozás, kiállítás), valamint a vagyoni jogok részleges vagy teljes átruházását értjük.

A kutatás-fejlesztési és technológiai innovációs eredmények hasznosítása: idetartozik mind a vállalkozások keretében, üzleti céllal, gazdasági eredmény reményében történő felhasználás, mind az olyan közösségi célú felhasználás, amelynek eredménye a lakosság életminőségének és a közszolgáltatások minőségének javítása, a természeti és épített környezet védelme, az ország fenntartható fejlődése, valamint védelmi képességének és biztonsági helyzetének javítása.

Más jogrendszerekben:

Javasolt az adott ország szabályozását áttekinteni, mert pl. az  ajánlat (“offer to sale”) is hasznosításnak minősülhet és bitorlási következményekkel járhat, ha az jogosulatlan.

Általában hasznosítás alatt a Hasznosítási Stratégiában meghatározott cél elérését tekintjük. Ilyen például egy licenc szerződés létrehozása, egy vállalatba apportálás, vagy egyéb tevékenység.

Vissza

Riglersystem™ (RS)

A Riglersystem™ Rendszer - röviden jelölve RS - egy Szellemi Eszköz Menedzsment Kultúra és Technológia (szoftver) a gazdasági szervezetek részére.

A RS alkalmazása magas szintű Szellemi Eszköz Menedzsment Képességek fenntartásával és a Gyakorlattal jár amely végső soron a “Szellemi Eszközök Értékének Maximalizálását” eredményezi.

Vissza

Szellemi Eszköz (SZE)

A Szellemi Eszközök a vállalkozás termelő eszközei, amelyek működtetésével jövedelem termelhető különböző módon: árprémium, többletértékesítés, licenc bevételek és mások elérésével. Különösen fontosak a tudás-alapú technológiai vállalkozások esetében, ahol a fizikai jellegű eszközök szerepe eltörpül a szellemiek mellett.

A RS Rendszerben a Szellemi Eszközökre vonatkozó meghatározások és követelmények tekintetében a Nemzetközi Számviteli Standard 38. fejezetét (IAS38) és az általános jogi normákat tartjuk iránymutatónak.

Ezek figyelembevételével:

Az Eszköz egy olyan erőforrás, amely

  • múltbeli események eredményeként a gazdálkodó egység ellenőrzése alatt áll és
  • amelyből a gazdálkodó egységnek várhatóan jövőbeli gazdasági hasznai származnak.

 

A Szellemi Eszköz (Immateriális Eszköz, Intagible Asset) egy azonosítható, fizikai megjelenéssel NEM rendelkező, NEM monetáris eszköz.

Az azonosíthatóságnak való megfelelés akkor áll fenn, ha

  • a Szellemi Eszköz elválasztható a gazdálkodó egységtől, onnan ki lehet vonni, el lehet önmagában adni, bérbe lehet adni a hozzá kapcsolódó jogokkal vagy kötelezettségekkel együtt (pl. szabadalom) vagy
  • szerződésen alapuló vagy más jogokból keletkezik, függetlenül attól, hogy a gazdálkodó egységtől elválasztható-e vagy sem (pl. nagy értékű kutatási szerződés)

A Szellemi Eszközt a számviteli nyilvántartásban csak akkor kell megjeleníteni, ha

  • valószínű, hogy az eszköznek tulajdonítható gazdasági hasznok be fognak folyni a gazdasági egységhez, és 
  • a Szellemi Eszköz bekerülési értéke megbízhatóan meghatározható.

 

Figyelemmel ezen követelményekre a RS Rendszerben a Szellemi Eszközök tekintetében a következő 4 jellemzőt tartjuk szem előtt:

DOKUMENTÁLÁS              - az azonosíthatóságot valósítja meg
ELLENŐRZÉS                     - az Eszköz törvényes jogokból származik, érvényesíthetően
BEKERÜLÉSI ÉRTÉK        - megbízhatóan meghatározható legyen a megszerzéstől függetlenül
JÖVŐBENI HASZON         - ésszerű és indokolható feltételezések, kockázatok és bizonytalanságok

Amennyiben e 4 feltétel nem áll fenn, akkor az adott tételt Goodwill elemnek kell tekinteni.

A magyar számviteli jogszabály szerint a Szellemi Eszközök az Immateriális Javak cím alatt szerepelnek. A RS Rendszerben e csoportból a Szellemi Termék és a Vagyoni Értékű Jogok alcsoportokkal foglalkozunk bővebben, de a Goodwill elemeket is rögzítjük.

A Szellemi Eszközökkel kapcsolatos tevékenységeket a Szellemi Eszköz Menedzsment, röviden SZEM megnevezés alatt foglaljuk össze.

Vissza

Szellemi Eszköz Jelöltek (SZEJ)

A Szellemi Alkotások és más, megfelelő intézkedésekkel a Szellemi Eszközök csoportjába transzferálható nem-fizikai jellegű vagyoni elemek: tudáselemek, vagyoni értékű előnyök, jogi konstrukciók stb. - ha azok nagy valószínűséggel olyan állapotba hozhatóak, hogy megfeleljenek a Szellemi Eszközök közé való besorolásnak.

Felismeréskor minden elemet lényegében Szellemi Eszköz Jelöltnek tekintünk egészen addig, ameddig annak státuszát a RS Rendszerben nem ellenőriztük és be nem bizonyosodott az, hogy a Szellemi Eszköz kritériumoknak 100 %-ban megfelel.

Vissza

Szellemi Eszközök gazdasági szerepe

Egy Szellemi Eszköz gazdasági szerepét és jelentőségét a gazdasági eredményhez való hozzájárulás mértéke minősíti. Az egyik lehetőség a bevételek növelése, másik a kiadások csökkentése lehet – közvetlenül, vagy közvetett módon.

A Szellemi Eszköz értéke annál nagyobb, minél nagyobb ez a hozzájárulás. A nagyobb eszközérték növeli a vállalat piaci értékét.

Vissza

Szellemi Eszköz Menedzsment (SZEM)

Minden Szellemi Eszköznek van egy életciklusa, amelyet annak a felismerésétől, vagy azonosításától (anyakönyvezésétől) számítunk a gazdasági életének a végéig. A Szellemi Eszközt az életciklusán át különböző folyamatok végrehajtása során juttatjuk el egyik A állapotból egy új, kedvezőbb B állapotba azzal a céllal, hogy az eszköz hasznosuljon, vagy annak hasznosulása hatékonyabb legyen.

Ilyenek például a szakszerűbb dokumentálás, a jogi védelem megszerzése, a hasznosítási lehetőségek megtervezése, az értékelés és sok más intézkedés. Az intézkedéseinket összefoglalóan menedzselésnek nevezzük.

A RS Rendszerben a menedzselésre irányuló szervezeti képességeket SZEM Képességek, annak gyakorlati alkalmazását a SZEM Gyakorlata címmel jelöljük.

A SZEM telitettséget e két koordináta jellemzi. Beszélünk aktuális és optimális SZEM állapotról. Az aktuális állapot egy részletes felmérés alapján állapítható meg és két koordinátával jellemezhető az optimális állapothoz viszonyítva. Optimális a SZEM telitettsége akkor, ha az a gazdasági egység stratégiai és üzleti céljait maximálisan támogatja és ahhoz illeszkedik.

Az aktuális SZEM állapotból az optimálisba a RS Fejlesztési Program keretében lehet eljutni.

Optimális állapotban kialakult és művelt Szellemi Eszköz Portfólió (SZEP) esetében valósul meg a “Szellemi Eszközök Értékének Maximalizálása” amely a RS Rendszer végső küldetése. 

Vissza

Szellemi Termékek (SZT)

Elsősorban a Szellemi Tulajdon Eszközökre  vonatkozó kifejezés, azonban az egyszerűsités céljából a RS rendszerben az SZT egy általános használt forma. (magyar számviteli kategória)

Származtatott kifejezés az SZTM – Szellemi Termék Menedzser.

Vissza

Szellemi Tulajdon (Szellemi Tulajdon Eszközök)

A Szellemi Eszközök halmazába tartozó csoport, amelyet a Szellemi Alkotások tekintetében fennálló, a tulajdonjoghoz hasonló abszolút szerkezetű jogviszony jellemez. A jogviszony az iparjogvédelmi oltalom megszerzésével (szabadalom, regisztráció), illetve azon lépések megtételével jön létre, amelyek az adott Szellemi Alkotás titokban tartását szolgálják.

Szerzői művek esetében a Szellemi Alkotás létrehozásával automatikusan keletkező jogviszony.

A Szellemi Tulajdon felfogható továbbá olyan jogterületként, amelynek szabályrendszere - a polgári jog területén belül - kizárólagos vagyoni és személyhez fűződő jogok biztosításával nyújt jogi védelmet a Szellemi Alkotások létrehozói, illetve az abból származtatott más jogosultak számára.

Vissza